Autentyczność

Autentyczność

Czym dla Ciebie jest autentyczność?

Słownik języka polskiego PWN podaje, że autentyczny to m.in. „zgodny z rzeczywistością” oraz „szczery, niekłamany, prawdziwy”. Jak to się jednak ma do ludzi? Jak stwierdzić, czy ktoś jest autentyczny? Jak mam powiedzieć, czy sam jestem autentyczny?

Według jednego z moich znajomych autentyczność jest związana z tym, jak nas odbierają inni. Według tej teorii nie mogę sam określić, czy jestem autentyczny czy nie. Potrzebowałbym do tego informacji od kogoś – może od Ciebie – żeby dowiedzieć się, jak jestem postrzegany.

A może przy dostatecznym poziomie samoświadomości można sobie szczerze powiedzieć, czy jest się autentycznym? Przychodzą mi do głowy dwa pytania, które można sobie zadać:

1. Czy żyję zgodnie z obrazem, jaki na swój temat kreuję? Albo odwrotnie – czy obraz siebie, który przedstawiam, jest zgodny z tym, jak żyję?

2. Czy żyję w zgodzie ze swoimi wartościami?

Oba te pytania dotykają spójności. Czy idąc za tym można stwierdzić, że bycie autentycznym to tworzenie obrazu siebie, który jest zgodny z wartościami, którymi się żyje?

Do tych przemyśleń skłoniło mnie załączone zdjęcie z Tomaszem P. Misztalem. Nie znam osoby, która bardziej kojarzyła by mi się z autentycznością. Mówi o tym, jak ważne jest dbanie o siebie dzisiaj, by mieć dobrą przyszłość i sam żyje zgodnie z tymi naukami. W jednym podcaście usłyszałem stwierdzenie „You walk the talk”. Tomasz jest dla mnie uosobieniem tej frazy. Jestem zaszczycony, że fragment jego opinii o mojej książce „InspiracJA – o byciu natchnieniem dla siebie i innych” mogłem umieścić na okładce.

W jednym z rozdziałów opisuję ćwiczenie, pomagające odkryć swoje wartości. Z listy wykreślasz stopniowo te, które które najmniej z Tobą rezonują. Nie jest ono jednak idealne. Piszę prz okazji o paradoksie wyboru i o tym, że wybór nie oznacza wolności. Bo czy każdy znajdzie swoje wartości na liście wyselekcjonowanej przez autora?

Jak Ty postrzegasz autentyczność? Czy widzisz związek między nią a wartościami?

Jeśli chcesz sprawdzić ćwiczenia, jakie przygotowałem w książce, to zapraszam Cię do zakupu tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *